Home » BLOG » food cost

Category: food cost

Five Minute Peach Jam | Homemade Dutch Apple Pie

Five Minute Peach Jam

Peach jam in five minutes? Yes! And only three ingredients. Simple, healthy and bursting with flavor. Five minute peach jam is a great way to capture summer in a jar.

Five Minute Peach Jam | Homemade Dutch Apple Pie

Growing up I ate one thing on my toast – grape jelly. Always.

Now that I’m older and cook for myself and my family I like to have a lot more variety. So I make strawberry jam, cherry jam and raspberry jam.

This year I tried peach jam. Wow! It’s like summer in a jar.

Chop. Mix. Simmer.

For real – that is all there is to it. Cut up fresh peaches, add sweetener and grass-fed gelatin. Simmer about five minutes.

Fresh peach jam awaits.

You can even make peach jam without any sweetener if your peaches are sweet enough. Else a couple tablespoons of sweetener really kicks up the flavor.

Five Minute Peach Jam | Homemade Dutch Apple Pie

Let the kids help.

This is a great project for getting your kids in the kitchen. Peal and pit the peaches and let your child cut them into small chunks. A dull knife is just fine for chopping peaches.

Then let them measure the sugar and gelatin.

Older kids can help with the cooking as well. If you are making a pureed jam this is a great way to teach older kids how to use an immersion blender.

Five Minute Peach Jam | Homemade Dutch Apple Pie

Spread it on. Stir it in.

Once the jam has chilled for a few hours it will be gelled enough to serve. Spread it on homemade gluten free bread, sourdough bread or your favorite muffin. My kids couldn’t get enough of this peach jam on freshly baked bread alongside a big bowl of soup.

Another great way to use peach jam is mixed into plain, whole milk yogurt. It makes instant peach yogurt without any thickeners, gums or added flavorings.

Spruce up your oatmeal by stirring in peach jam. Top with some crispy pecans and breakfast is served.

Five Minute Peach Jam | Homemade Dutch Apple Pie

Stock the freezer.

This recipe is for a small batch to eat fresh. You can easily triple it (or more!) and freeze the jam. Then you can enjoy it all year long.

Peach jam in the middle of winter is a real treat! Not to mention it’s very cost-effective. One jar of homemade jam costs about $1.25 (give or take).

The same amount of quality store-bought peach jam would cost about $5.00.

Grab a few peaches and your kids and mix up a quick batch of five minute peach jam. Then enjoy this allergen free spread all year long to change up your breakfast.

What is your favorite type of jam or jelly?  Do you make your own?

Five Minute Peach Jam | Homemade Dutch Apple Pie

Five Minute Peach Jam
Yields 1
Simple and healthy, five minute peach jam is a great way to capture summer in a jar. Only three ingredients and tons of flavor.
Write a review
Print
Ingredients
  1. 1 cup peaches, peeled, pitted, cut into small pieces (juice reserved)
  2. 3/4 tsp. grass-fed gelatin
  3. 1 - 3 Tbsp. organic cane sugar or honey
Instructions
  1. Add peaches and juice to a small saucepan.
  2. Add the gelatin and stir. Let sit 1 minute.
  3. Add the sugar.
  4. Bring to very low simmer and let cook 5 minutes, stirring frequently.
  5. Mash or puree if desired.
  6. Pour into a half pint jar.
  7. Chill until gelled.
  8. Store in the refrigerator for up to 3 weeks or in the freezer for up to 1 year.
Notes
  1. An easy way to reserve the peach juice is to cut the peach directly over the pan and let the juice drip down while you cut.
  2. You can leave out the sweetener to make this sugar free jam.
  3. This makes one half pint of jam. Multiply the recipe by how many jars you want to make.
Just Take A Bite http://justtakeabite.com/

In order for me to support my blogging activities, I may receive monetary compensation or other types of remuneration for my endorsement, recommendation, testimonial and/or link to any products or services from this blog.

In order for me to support my blogging activities, I may receive monetary compensation or other types of remuneration for my endorsement, recommendation, testimonial and/or link to any products or services from this blog. It will not change the cost of any products or services for you.

Our Restaurant of Choice

Last night we ate at the best restaurant in town…Rebecca’s Restaurant.  Or as she named it Rebecca’s Rainbow.

Rebecca is becoming quite the little chef/baker/creator in the kitchen.  She likes to come up with her once a week menu.

But this week we did something different.  Justin had to go out to eat for a work dinner.  I kind of jokingly said that I should take the kids out to eat if he was going to be gone.  Rebecca thought I was serious…and started to cry when I told her we weren’t really going out.  Me plus my two kids without my husband’s help at a restaurant?  No thanks 😛

I know what Rebecca likes to eat at restaurants.  And I know we can make much better versions at home.  So I thought…why not have a restaurant at home?  So we did!

I told Rebecca she could make the placemats and the menu.  We could eat at our breakfast nook…it’s just like a booth at a restaurant.  She could order whatever she wants, and I’ll be the cook.

We had a blast!!  Early in the day we made the placemats and menu.  She decorated my placemat.  I made one for her with games, etc. on it (like a kid’s menu at a restaurant).  Then I wrote out the menu and she drew pictures of all of the food.

 

About 45 minutes before dinner we set the table with our placemats, silverware and water.  Rebecca got some crayons to work on her placemat.  And I took our orders.  Even Abram joined in the fun coloring in his high chair.

Rebecca ordered grilled cheese, peas, olives and a butterscotch milkshake.  No big surprises there 🙂  Abram and I had the same thing.  We all enjoyed our meal.  And I don’t know if I’ve ever seen Rebecca eat that quickly.  She even asked for seconds!

I think the milkshake was the biggest hit.  Abram kept asking for more…”cup, cup, cup!”

We made our menu pretty extensive so that we can use it any time we want to visit Rebecca’s Rainbow.  I think next time we go it’ll be a pizza parlor.  And I suppose we’ll let Justin join us 😉  We can add daily specials if we want to add to the menu or even make a full breakfast menu.  Or maybe just go out for dessert some time.

This was so much fun.  Rebecca got to pick out her favorite restaurant food…but I knew it was healthy since I was making it.  And Rebecca got to help with everything.  So she liked it even better than going to a real restaurant.

We rarely go out to eat.  I have so many food restrictions that it’s hard to find something I can eat.  Abram only sits in a high chair for about 5 minutes before he starts screaming.  And Rebecca is too distracted in a restaurant to actually eat.

Now we can go out any time we want!  The next time your kids want to go out to eat try making a restaurant at home.  It can be fun for the whole family.  Older kids can take orders and help cook.  Even little ones can help make decorations.  Going “out” for dinner just got a lot healthier, a lot cheaper and a lot more fun.

This post is linked to Fat Tuesday, Real Food Wednesday, Fight Back Friday and Fresh Bites Friday.

In order for me to support my blogging activities, I may receive monetary compensation or other types of remuneration for my endorsement, recommendation, testimonial and/or link to any products or services from this blog. It will not change the cost of any products or services for you.

Homemade Costs – Part 1

I still have a lot of cost calculating to do when I find the time, but here is what I have so far for homemade costs.  Whether things are cheaper or more expensive than what you can buy I think it’s nice to have homemade food.  You know exactly what’s in it.  And it’s fun to make!  And when you know exactly how much something costs you can try to figure out how to make it cheaper if necessary or know that you should use it sparingly/only make it as a treat once in a while.

Granola – 12 – 14 cups
(with oats, flax seed, sunflower seeds, mixed nuts, honey, maple syrup, wheat bran, coconut and raisins)
$10.75
**Just to give a comparison here…at our co-op a 72 oz. bag (about 9 cups) of homemade granola is $35!

Whole Wheat Graham Crackers – 1 batch  (2 full baking pans)
$3.50

Wheat Thins – 1 batch (2 full baking pans)
$1.45

Vanilla Ice Cream – 8-9 cups (larger than 1/2 gallon) – mostly organic
$10.35

Ice Cream Cones – 8 – 10
$2.75

English Muffins – 6
$1.00

Whole Wheat Hamburger Buns – 6
$1.40

Chewy Granola Bars – 10
$3.45

Crunchy Granola Bars – 15
$5.75

Chocolate Chips – quart bag
$5.75

Whole Wheat Pita Bread – 8
$1.80

In order for me to support my blogging activities, I may receive monetary compensation or other types of remuneration for my endorsement, recommendation, testimonial and/or link to any products or services from this blog. It will not change the cost of any products or services for you.